Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:THEY

THEY

Oni

ocena:8
Rok prod.:2002
Reżyser:Robert Harmon
Kraj prod.:USA
Obsada:Laura Regan, Marc Blucas, Etan Embry, Dagmara Dominczyk
Autor recenzji:Skaraś
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:5.27
Głosów:30
Inne oceny redakcji:
Carmilla - 8

Od zarania dziejów strach przed ciemnością był najbardziej zakorzenionym, pierwotnym lękiem każdego człowieka. Nocne koszmary spędzają sen z powiek przerażonych nimi dzieci. Lecz, co by się stało, gdyby koszmary dopadły nas w dorosłym, poukładanym życiu, a co gorsza zaczęłyby nękać nas na jawie, a nawet stopniowo się sprawdzać?

Julia jest młodą, prężną, pełną życia studentką psychologii stawiającą czoło trudnościom życia. Jako dziecko nękana była przez przerażające senne koszmary, ale teraz kończy studia i dzięki wsparciu swojego chłopaka Paula Loomisa, zapowiada się na dobrego specjalistę w dziedzinie psychologii. Pewnego dnia dostaje niepokojący telefon od byłego chłopaka Billy`ego, który zwierza się jej, że od dłuższego czasu prześladują go nocne koszmary. Są one tak dokuczliwe, że Billy nie jest już w stanie dłużej żyć. Wkrótce po rozmowie z Julią, znajdujący się na krawędzi psychicznego załamania chłopak, popełnia samobójstwo. Na pogrzebie Julia poznaje przyjaciół Billy`ego - Sama i Terry`ego. Oboje są młodymi i atrakcyjnymi ludźmi jak Julia. Jednak całej trójce dolega coś niepokojącego. Paraliżujący strach przed ciemnością, który im towarzyszył w dzieciństwie, powrócił ze zdwojoną mocą i wzmocnił targające nimi koszmary. Koledzy Billy`ego zaczynają jeden po drugim znikać bez śladu po zmroku. Męczona złymi snami, które doprowadzają ją do szaleństwa, lunatykowaniem i przywidzeniami, główna bohaterka musi znaleźć odpowiedź na nurtujące ją pytanie: czy potwory z jej snów istnieją tylko w jej głowie czy też może są przerażającą rzeczywistością?
"Oni" jest w miarę nowym filmem sygnowanym nazwiskiem Wesa Cravena. Niewiadomo jednak, co Wes ma wspólnego z tą produkcją, gdyż nie jest on ani scenarzystą, ani reżyserem, ani producentem. Jedyne, co przychodzi na myśl to seria filmowa, jaką Craven reżyserował – „Koszmar z ulicy Wiązów", traktująca o podobnym problemie, czyli strachu przed snem. "They" to dobry, hollywoodzki horror, sprawnie zrealizowany, różniący się jednak od innych podobnych produkcji oszczędniejszym wykorzystywaniem efektów specjalnych. Filmowcy skupili się głównie na ukazaniu paranoi głównych bohaterów, psychozie, w jakiej pogrąża się Julia. Film ma ciekawy klimat i doskonale budowany nastrój grozy, co w kilku momentach może przyspieszyć nasze bicie serca. To wynik, tego że do końca nie wiemy z kim mamy do czynienia: czym są stwory czające się w mroku, skąd przybyły, jak wyglądają, ani jaki mają cel w prześladowaniu kilku wybranych osób. Grze aktorskiej nie można nic zarzucić, stoi na wysokim poziomie. Stany lękowe i pogłębiająca się psychoza Julii są efektywnie zagrane i z biegiem filmu dostrzegamy jak coraz bardziej popada ona w szaleństwo. Akcja filmu nie ma niepotrzebnych przestoi i obraz ogląda się szybko i przyjemnie. Ciekawostką jest, że do tego filmu nie został stworzony żaden trailer, a wersja DVD posiada alternatywne zakończenie.

Dzieło to polecam każdemu, komu podobały się takie filmy, jak "Dead End" Jeana-Baptiste Andrea, seria "Nightmare on the Elm Street" Wesa Cravena czy też nawet "The Sixth Sense" Shyamalana.

Screeny

HO, THEY HO, THEY HO, THEY HO, THEY HO, THEY HO, THEY HO, THEY

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Laura Regan
+ gra aktorów
+ niepokojący klimat
+ sprawnie zrealizowany
+ gra na najgłębszych ludzkich lękach
+ zakończenie

Minusy:

- można by bardziej rozwinąć wątek lęku w psychologicznym aspekcie

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -