Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TORSO

TORSO

Torso

ocena:7
Rok prod.:1973
Reżyser:Sergio Martino
Kraj prod.:Włochy
Obsada:Suzy Kendall, Tina Aumont, Luc Merenda, John Richardson, Roberto Bisacco
Autor recenzji:Ash J. Williams
Ocena autora:7
Ocena użytkowników:7.33
Głosów:3
Inne oceny redakcji:

"Torso" jest to włoski film, z 1973 roku, którego reżyserem jest Sergio Martino. Widać tu starą dobrą szkołę włoskich mistrzów kina grozy, co ucieszyło mnie niezmiernie. Film znany jest również pod takimi tytułami: "Carnal Violence" czy "Bodies Bear Traces of Carnal Violence".

Fabuła nie jest zbyt skomplikowana, ale mimo to film nie trąci nudą. Akcja rozgrywa się w środowisku akademickim. Pewnego dnia zostaje w okrutny sposób zamordowana jedna z dziewczyn oraz jej chłopak. W campusie pojawiają się plotki, a co najważniejsze strach. Kilka dni później dochodzi do kolejnego morderstwa. Tym razem jest już jakaś poszlaka - chusta, którą uduszono ofiarę. Teraz w miasteczku wybucha panika. Zostaje zwołane specjalne zebranie, na którym władze uczelni oraz policja przestrzegają studentów przed tajemniczym mordercą. Wszyscy zaczynają być bardzo podejrzliwi, czasem aż za bardzo. Czwórka dziewczyn ma już tego dość. Postanawiają odizolować się od tego wszystkiego i wyjechać na kilka dni do willi wujka w małej i przytulnej miejscowości. Wszystko idzie zgodnie z planem. Dziewczyny wzbudzają zainteresowanie miejscowych i same bardzo dobrze się bawią. Jednak nie przypuszczają, że morderca wyruszył w ślad za nimi... Od tej pory przytulna willa stanie się więzieniem i być może grobowcem dla dziewczyn. Jednak czy znajdzie się jakiś bohater, który powstrzyma rozlew niewinnej krwi?... Na to pytanie będziecie sami musieli znaleźć odpowiedź...

Fabuła mimo, iż nie jest szczególnie oryginalna i można by rzec schematyczna czy typowa dla slashera, nie trąci nudą i potrafi zaciekawić widza. Mimo, że film powstał w 1973 roku nadal da się wyczuć w nim powiew świeżości i nie czuje się tego, że film ma już ponad ćwierć wieku. To jest wyrazem bardzo dobrej pracy włożonej przez całą ekipę tworzącą ten film. Co najważniejsze (przynajmniej dla mnie;) ) film posiada specyficzny klimat, który podszyty jest typową i znaną z wielu włoskich filmów warstwą dźwiękową. Ja zauważyłem nawet pewne podobieństwa do "The Beyond", który przecież powstał w 1981 roku. Klimat horroru jest skrupulatnie budowany i wręcz podręcznikowo dochodzi do punktu kulminacyjnego osiągając maksimum suspensu. Odizolowana od wioski willa oraz klimat małomiasteczkoewgo społeczeństwa budują dobry nastrój i są już szablonowymi sceneriami wielu horrorów. Sama postać mordercy również jest bardzo dobrze wykreowana. Tajemniczy mężczyzna w masce, zabijający za pomocą noża oraz tnący swe ofiary zwykłą piłą ręczną pasuje idealnie do tego filmu. Na dodatek wszystko jest pokazane w taki sposób, że do końca nie będziemy wiedzieć kim on tak naprawdę jest. Mamy praktycznie tylu podejrzanych ile ofiar co oczywiście wychodzi na plus całej produkcji. Następna sprawa do bardzo ciekawie zrealizowane ujęcia kamery, czuje się w nich świeżość i fantazję operatorów, a co najważniejsze widać iż czuli w jaki sposób nakręcić horror. Do tego dochodzi ciekawy motyw zabójcy, który zabija bo...... nie, nie, nie tego wam nie powiem;). Napomknę tylko, że jest to raczej niespotykana motywacja mordercy, a przez to dodaje uroku całej produkcji. Na koniec, jak zwykle efekty gore - powiedziałbym, że jest ich przeciętna slasherowa ilość - ani nie za dużo ani nie za mało - w sam raz. Wykonanie nie jest najgorsze choć z całą pewnością mogło by być trochę lepsze.

Podsumowując "Torso" jest produkcją udaną. Potrafi zaciekawić widza, posiada klimat, ciekawą postać mordercy, dobrą warstwę dźwiękową i to "coś" o co tak naprawdę chodzi w horrorze;). Według mnie film ten jest wart pooglądania, szczególnie jeśli w ostatnim czasie mieliście nieprzyjemność oglądać sporo beznadziejnych produkcji;). Ogólnie rzecz biorąc jest to bardzo mocny średniak z wyższej półki i to na dodatek z włoskiej półki - moim zdaniem - warto.

Screeny

HO, TORSO HO, TORSO HO, TORSO HO, TORSO HO, TORSO HO, TORSO HO, TORSO HO, TORSO HO, TORSO HO, TORSO HO, TORSO HO, TORSO HO, TORSO

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ Klimat
+ Warstwa dźwiękowa
+ Postać mordercy
+ Sprawna realizacja

Minusy:

- schematyczność, mamy wrażenie, że gdzieś już to widzieliśmy
- nienajlepsze efekty gore i momentami jest ich za mało, ale należy pamiętać, że to film z 1973 roku;)

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -