Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:THINNER

THINNER

Przeklęty

ocena:6
Rok prod.:1996
Reżyser:Tom Holland
Kraj prod.:USA
Obsada:Robert John Burke, Joe Mantegna, Kari Wuhrer
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6.59
Głosów:29
Inne oceny redakcji:
BartX - 6

Większość filmów na podstawie opowiadań Stephena Kinga jest gorsza od książki, a na dodatek nie zawsze pokrywa się z tym co chciał ukazać pisarz. Mimo tego, produkcje te są z góry skazane na sukces. Lata 90-te przyniosły ogromny rozkwit ekranizacji książek Kinga.

"Przeklęty" został stworzony tuż po ukazaniu się takich filmów jak "Langolierzy", "Maglownica", "Booggeyman", czy drugiej części "Sometimes They Come Back", zaś reżyserią zajął się Tom Holland kojarzony m.in. z "Laleczki Chucky", "Fright Night", "Psycho 2" itd. Główny bohater, Billy Halleck jest szanowanym adwokatem i pewnie nie miałby żadnych zmartwień gdyby nie jego otyłość i pulchna sylwetka. Pewnego wieczoru, wracając samochodem z przyjęcia, śmiertelnie potrąca pewną kobietę. Okazało się, że dziewczyna była córką 109-letniego króla cyganów, którzy jakiś czas wcześniej przybyli swym taborem do miasteczka. Dzięki swej pozycji, Billy na rozprawie zostaje uznany za niewinnego. Z werdyktem nie może pogodzić się stary cygan, który rzuca klątwę na adwokata i sędziego rozprawy. Od tej pory pory Billy zaczyna w przerażającym tempie chudnąć, a próby odwrócenia klątwy kończą się niepowodzeniem.

Scenariusza do filmu nie będę specjalnie komentował bo nie da się krytykować pomysłów "króla horroru" Stephena Kinga. Pomysł na "Przeklętego" jest jak zwykle nietypowy i to stawia film na wysokiej pozycji. Podobno podstawą do napisania powieści "Chudszy" (taki tytuł nosi książka) była kuracja odchudzającej Kinga. Film z oczywistych przyczyn nie jest krwawy. Podstawę stanowi tutaj nastrój i atmosfera grozy. Niestety nie jest to aż tak straszny horror na jaki się nastawiłem (momentami przypomina film obyczajowy). Jedynym trudnym elementem przy kręceniu filmu była postać chudnącego Billego, który jednego dnia musiał wyglądać na 130kg faceta, a następnego jego image musiał spać do 40kg.

"Przeklętego" polecam każdemu kto chciałby zobaczyć coś nowego i pomysłowego bo ileż można oglądać filmów o wampirach, wilkołakach, czy psycho-świrach mordujących dzieciaki na obozowiskach (?). Niestety obawiam się, że na waszej dobrej opinii na temat scenariusza może się skończyć ponieważ "Przeklęty" nie jest zbyt strasznym filmem.

Screeny

HO, THINNER HO, THINNER HO, THINNER HO, THINNER HO, THINNER HO, THINNER

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ świetny pomysł stanowiący kolejny dowód na oryginalność Kinga

Minusy:

- większość filmu przypomina film obyczajowy

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -