Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TETSUO a.k.a. THE IRONMAN

TETSUO a.k.a. THE IRONMAN

Człowiek z Żelaza

ocena:8
Rok prod.:1988
Reżyser:Shinya Tsukamoto
Kraj prod.:Japonia
Obsada:Tomorowo Taguchi, Kei Fujiwara, Nobu Kanaoka, Renji Ishibashi, Naomasa Musaka, Shinya Tsukamoto
Autor recenzji:Lohikaarme
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:7.67
Głosów:30
Inne oceny redakcji:
bufik - 7Raz na jakiś czas trafiają się filmy, które na długo zapadają w pamięć. "Tetsuo" pomimo iż powstał ponad 15 lat temu jest filmem, o którym ludzie wciąż pamiętają a wielu twórców wraca do niego po inspirację dla własnych dzieł. Jest to chyba jeden z pierwszych naprawdę głośnych filmów traktujących o konflikcie między światem ludzi a światem maszyn.

Już z samego początku rzuceni jesteśmy w akcję, bez zbędnych formalności, czy wyjaśniania kto, z kim, kiedy, i dlaczego. Jedna z pierwszych scen przedstawia niezidentyfikowanego człowieka, który rozcina sobie nogę i w powstałą ranę wbija metalowy pręt...Chwilę później ten sam człowiek biegnie przez ulicę, zostaje potrącony przez samochód i prawdopodobnie zabity. Kierowcą pojazdu jest mężczyzna, który zdaje się cierpieć na dziwną przypadłość. Pewnego razu podczas golenia odkrywa, że z jego twarzy wystaje niewielki kawałek metalu. Jadąc do pracy wysiada na stacji i siada na ławce koło przypadkowej kobiety. Ta zauważa leżący na ziemi dziwny kawałek metalu, który lekko się porusza i �patrzy� na nią. Zaskoczona kobieta dotyka go długopisem. W tym momencie metal łączy się z jej ciałem i opanowuje jej umysł. Atakuje ona siedzącego obok mężczyznę, który chcąc nie chcąc zmuszony jest do ucieczki... I tak już będzie niemal do samego końca. Kolejne wydarzenia będą coraz dziwniejsze a ukazane sceny coraz bardzie wykręcone. W przypadku �Tetsuo� trudno mówić o jakiejś spójnej nici fabularnej, która łączyłaby poszczególne sceny, chociaż można wyszczególnić przewodnie motywy. Całym sensem i jednoczenie fabułą jest ukazanie przemiany człowieka w dziwaczną i przerażającą hybrydę ludzko-maszynową, oraz kolejne zdarzenia, które stanowią tło dla tego głównego tematu. Niejako równolegle ukazany został motyw swego rodzaju zemsty jakiej �człowiek z rurą w nodze� dokonuje na kierowcy samochodu.

"Tetsuo" powstał na czarno-białej taśmie, co w moim odczuciu tylko dodaje mu niezwykłości. Liczne są sceny, w których ukazane zostały kolejne bolesne transformacje. W miarę rozwoju akcji widzimy jak główny bohater zmienia się i w coraz mniejszym stopniu przypomina ludzką istotę. Całości towarzyszy świetnie dobrana oprawa muzyczna i dźwiękowa.

Główny temat filmu, a więc przemiana człowieka w maszynę może być interpretowana na bardzo wiele sposobów. Jako starcie świata biologii ze światem maszyn, jako wyraz coraz większego podporządkowania się człowieka względem maszyn i jego uzależnienia od nich. Szczególnego znaczenia nabiera to w świetle faktu, że film powstał w Japonii, a więc jednym z najbardziej, o ile nie najbardziej "zmechanizowanym" kraju na świecie.

"Tetsuo" jest jednym z najbardziej pokręconych filmów jakie nakręcono, i z tego właśnie względu z pewnością nie znajdzie wielu odbiorców. Po zakończeniu filmu miałem bardzo mieszane odczucia i długo zastanawiałem się nad tym jaką ocenę mu wystawić. Uważam jednak, że warto poświecić tą nieco ponad godzinę i go obejrzeć, pomimo iż wielu osobom może nie przypaść do gustu.

Trzygroszówki

Krzysztof Gonerski przyznał ocenę 7 i napisał:

"Wściekły" film. Robi naprawdę duże wrażenie, ale wymaga też sporo wytrwałości. Na pewno jest też jednym z najbardziej wstrząsających obrazów ukazujących najdosłowniej potraktowaną dehumanizację współczesnego człowieka - bohater po porostu przeistacza się na naszych oczach w metalowe monstrum. Jes to też, jak do tej pory, jedyny film, który na taką skalę i z taką konsekwencją realizuje cyberpunkową filozofię.

Screeny

HO, TETSUO</br> a.k.a. THE IRONMAN HO, TETSUO</br> a.k.a. THE IRONMAN HO, TETSUO</br> a.k.a. THE IRONMAN HO, TETSUO</br> a.k.a. THE IRONMAN HO, TETSUO</br> a.k.a. THE IRONMAN HO, TETSUO</br> a.k.a. THE IRONMAN HO, TETSUO</br> a.k.a. THE IRONMAN HO, TETSUO</br> a.k.a. THE IRONMAN

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ niekonwencjonalny
+ dużo gore
+ muzyka

Minusy:

- zbyt chaotyczny sposób "narracji"

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -