Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TARANTULA

TARANTULA

Tarantula

ocena:6
Rok prod.:1955
Reżyser:Jack Arnold
Kraj prod.:USA
Obsada:John Agar, Mara Corday
Autor recenzji:Sabbath
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:8.07
Głosów:14
Inne oceny redakcji:

Tarantula to zwyczajowa nazwa pająków należących do rodziny pogońcowatych, które w największej liczbie występują w południowej Europie i Azji. Te wyjątkowo niesympatyczne stworzenia żyją zazwyczaj w zagłębieniach w ziemi, w miejscach suchych i ciepłych. W południowej części Stanów Zjednoczonych nazwą tarantuli określane są ptaszniki. Gatunki występujące w Europie i Azji mają stosunkowo silny jad, wywołujący u ukąszonych osób bolesne, trudno gojące się rany i obrzęki, zdarzają się również przypadki śmiertelne... Tak w skrócie przedstawia się nasza encyklopedyczna wiedza o tych stworzeniach. Czy jednak jest ona na tyle wystarczająca by rozpocząć na nich genetyczne eksperymenty? Czy nasza ludzka ciekawość i chęć zastąpiania Boga, nie okaże się początkiem naszego końca?

Doktor Matt Hastings (w tej roli legendarny John Agar) wraz z miejscowym szeryfem Jackiem Andrewsem odkrywają zdeformowane zwłoki mężczyzny jednak próby identyfikacji ofiary nie przynoszą oczekiwanego efektu. Wstępna analiza wskazuje na długoletnią chorobę, która z czasem doprowadziła do kompletnej deformacji ciała jednak profesor Gerald Deemer, którego obecność miała potwierdzić wcześniejsze doniesienia, jest zupełnie innego zdania... Niebawem dochodzi do kolejnego, wyjątkowo groźnego w skutkach, zdarzenia. Wracający do swego laboratorium profesor Deemer zostaje napadnięty przez swego (również zdeformowanego) współpracownika. Między mężczyznami dochodzi do bójki, w wyniku której na wolność ucieka gigantyczny okaz tarantuli, który służył celom badawczym. Cały incydent kończy się śmiercią napastnika... Wkrótce do miasta przybywa Stephanie Clayton, która zostaje nową asystentką profesora Deemera. Z czasem urocza kobieta poznaje szczegóły pracy szalonego naukowca, który dzięki specjalnej miksturze, opracował skuteczną metodą na powiększanie zwierząt. Niestety, formuła która miała okazać się zbawienna dla całej ludzkości, doprowadziła jedynie do kolejnej katastrofy! Gigantyczny okaz tarantuli, który kilka dni wcześniej wydostał się z laboratorium, na wolności staje się wyjątkowo agresywny, aż wreszcie zaczyna atakować bydło, ludzi, a później i całe domostwa...

"Tarantula" to niekwestionowany przedstawiciel klasyki kina sci-fi. Film przez wiele lat budził wielki szacunek wśród krytyków i maniaków kina grozy, dla których efekt gigantycznej tarantuli przemierzającej pustynne obszary, był czymś ponadczasowym. Naturalnie w dzisiejszych czasach, wspomniany trick nie jest już niczym wyjątkowym jednak nie zapominajmy, że opisywany tu obraz ma już 50 lat! Jedynym elementem, do którego mam spore zastrzeżenie to akcja filmu, gdyż ta w jego połowie ulega znacznemu spowolnieniu. Efekt jest łatwy do przewidzenia, całość z minuty na minutę, staje się coraz bardziej mdława i nudna. Mimo tego drobiazgu, "Tarantula" to film godny uwagi, a dla prawdziwego pasjonata kina czarno-białego, jest kolejną obowiązkową pozycją!

Screeny

HO, TARANTULA HO, TARANTULA HO, TARANTULA HO, TARANTULA HO, TARANTULA

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ niekwestionowany klasyk
+ ciekawe, jak na lata 50-te, efekty specjalne

Minusy:

- z czasem akcja traci na tempie
- nie sprawdza się jako horror

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj: Forum HO

Ciekawostki:

Zobacz ciekawostki do filmu

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -