Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TRAIN TO BUSAN  a.k.a Boo-san-haeng

TRAIN TO BUSAN a.k.a Boo-san-haeng

Ostatni pociąg

ocena:8
Rok prod.:2016
Reżyser:Sang-ho Yeon
Kraj prod.:Korea Południowa
Obsada: Yoo Gong, Soo-an Kim, Yu-mi Jeong, Dong-seok Ma
Autor recenzji:bufik
Ocena autora:8
Ocena użytkowników:--
Głosów:0
Inne oceny redakcji:

Pani i panowie - zombie w nowej odsłonie. Są już bowiem nie tylko i wyłącznie bezmyślnymi maszynami do wgryzania się w żywą tkankę mózgową, ku uciesze mniej lub bardziej wyrobionej publiki, ale mają dużo ważniejszą rolę – katalizatora ludzkich emocji i probierza prawdziwego człowieczeństwa. Na razie w Korei.

Zapracowanemu i zestresowanemu pracą w biurze inwestycyjnym ojcu, nie wiedzie się też w życiu prywatnym, niedawno opuściła go żona, a na dodatek zaniedbał relacje z córką i ta zdecydowała się jednak zamieszkać z matką. W drodze do tytułowego Busan, w pociągu, na skutek nieprzewidzianej epidemii zombie ojciec i córka będą mieli sporo okazji, aby przemyśleć swoje rodzinne relacje.

„Ostatni pociąg” to debiut w prawdziwym kinie reżysera Yeon Sang-ho. W prawdziwym, bo wcześniej zasłynął jako uzdolniony reżyser filmów animowanych – z których jeden „Seoul Station” był nawet prequelem opisywanego filmu. Ciekawe jest również to, że według singapurskiego Box Office, to właśnie temu debiutantowi udało się po raz pierwszy zrealizować film, którego budżet przekroczył milion wonów i muszę przyznać są to pieniądze wydane znakomicie.

Nie jest to typowy film o zombie. Ogarnięci szałem mordowania umarli są tu naprawdę niebezpieczni, zarażają błyskawicznie, poruszają się szybciej niż żywi, a jedyną ich słabością jest słaby wzrok i całkowita ślepota w półmroku. Dużo ważniejsza jednak w filmie jest kwestia emocji bohaterów, dokonywanych przez nich wyborów, które nie pozostawiają widzów obojętnymi i każdy musi sobie zadać prędzej czy później pytania – jak ja zachowałbym się w tej sytuacji. Egoizm czy altruizm? Bezpieczeństwo czy chęć ratowania bliskich? Bohaterstwo czy ucieczka? Takie pytania będą Wam towarzyszyć przez większą część filmu i co ciekawe odpowiedzi nie zawsze są jednoznaczne, a wybory dokonywane przez różne postacie czasem potrafią zaskoczyć. Pomimo tej dramaturgii, akcja filmu jest niesamowicie wartka, często nie ma sekundy na oddech, na zebranie myśli, nie ma więc w ogóle obaw o to, że widz może się nudzić, czy że reżyser poczęstował nas napuszonym morałami melodramatem. Nic bardziej mylnego – postacie są bardzo ludzkie, ze wszystkimi słabościami i silnymi stronami człowieczej natury.

Film zrealizowany jest nadzwyczaj sprawnie, zombie są bardzo wiarygodne, efekty specjalne (jak nas przyzwyczaja kino koreańskie) stoją na naprawdę wysokim poziomie. Scenariusz nie obraża inteligencji widza babolami w fabule, twórcy opowiadają swoją historię z prawdziwym kunsztem.

Jeśli lubicie skośnookie kino to będziecie zachwyceni, film przykuwa skutecznie do ekranu i trzyma w napięciu. Jeśli jesteście fanami zombie to „Ostatni pociąg” jest filmem, który po prostu obejrzeć musicie, bo znajdziecie tu powrót do dylematów które za Mathesonem stawiał sobie na początku gorączki zombie Romero – o to czy i kiedy warto być człowiekiem i kto tak naprawdę potrafi być potworem – zombie czy drugi i całkiem żywy człowiek. Polecam.

Screeny

HO, TRAIN TO BUSAN  a.k.a Boo-san-haeng HO, TRAIN TO BUSAN  a.k.a Boo-san-haeng HO, TRAIN TO BUSAN  a.k.a Boo-san-haeng HO, TRAIN TO BUSAN  a.k.a Boo-san-haeng HO, TRAIN TO BUSAN  a.k.a Boo-san-haeng HO, TRAIN TO BUSAN  a.k.a Boo-san-haeng HO, TRAIN TO BUSAN  a.k.a Boo-san-haeng

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ scenariusz
+ gra aktorska
+ technikalia (efekty specjalne)
+ bardzo plastyczne postacie zombie
+ w końcu udane i nieprzesadzone połączenie filmu grozy z dramatem
+ udany debiut reżyserski w filmie fabularnym – prosimy o więcej!

Minusy:

- w końcu to jednak tylko zombiaki

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -