Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:TRAUMA

TRAUMA

Trauma

ocena:6
Rok prod.:2004
Reżyser:Marc Evans
Kraj prod.:USA
Obsada:Colin Firth, Naomie Harris, Dorothy Duffy, Cornelius Booth, Dermont Murnaghan, Jamie Cameron,
Autor recenzji:Shadock
Ocena autora:6
Ocena użytkowników:6
Głosów:1
Inne oceny redakcji:

Mainstreamowe poszukiwania dobrego horroru można porównać do poszukiwań agresywnej bestii w schronisku dla bezdomnych kotków. Nawet jeśli któryś przejawi mordercze instynkty, to będzie miał spiłowane pazurki i przetrącone łapki. Od każdej reguły jest oczywiście wyjątek, ale nie jest nim na pewno „Trauma”.

Ben budzi się w szpitalu, gdzie uświadamia sobie, że spowodował wypadek samochodowy, w którym zginęła jego żona. Śpiączka uniemożliwiła mu ostatnie pożegnanie ukochanej, rodzina zmarłej nie chce go teraz znać. Zagubiony i targany wyrzutami sumienia mężczyzna wynajmuje mieszkanie w remontowanym budynku starego szpitala i próbuje ułożyć sobie życie, spotyka się z jedynym kumplem – Rolandem, śliczną sąsiadką Charlotte i psychiatrą. W między czasie dowiaduje się o wstrząsającym zabójstwie znanej piosenkarki, u której jego żona była tancerką. Ślady wskazują na niego. Nic nie jest jednak tak proste jak się wydaje. Nie jest pewne nawet czy jest tym czym się wydaje.

Od razu zaznaczę. To nie jest zły film. Wręcz przeciwnie. Nie jest to też obraz, który można sobie spokojnie obejrzeć w chwili relaksu czy na imprezie ze znajomymi. Wymaga pełnego skupienia widza i utożsamienia ze światem przedstawionym. Znany głównie z romantycznych komedii Colin Firth dostał szansę od losu by pokazać swe inne oblicze i wywiązał się z tej roli znakomicie, panując świetnie nad całym filmem i choć zjawiskowa Naomie Harris stara się mu dorównać, zostaje zepchnięta w cień. To film jednego aktora i praktycznie jednego miejsca, w którym widz musi bezustannie czuwać by nie wpaść w kolejną pułapkę zastawioną przez scenarzystę, by w trakcie napisów końcowych mieć choć pomysł na to jak zinterpretować to co przed chwilą zobaczył.

Nie ma tu bowiem jasnych odpowiedzi, nawet tropy są często zagmatwane i mylne. Pośród częstych retrospekcji, flash-backów i przewidzeń bohatera można w pewnym momencie zacząć się zastanawiać nie tylko kto jest kim, ale co tu w ogóle jest prawdziwe? Żadne wydarzenie nie jest na tyle realne by za chwilę nie okazać się ułudą, żadna ułuda nie może nie stać się rzeczywistością. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy podsuwa nam się trop o morderstwie i nie wiemy już czy właśnie znaleźliśmy się po drugiej stronie oczu psychopaty, czy tylko ogarniętego pędem do autodestrukcji wdowca. Wreszcie, nie możemy też być pewni czy Ben rzeczywiście stracił żonę. I kim w ogóle jest ten mężczyzna?

Film stawia bardzo dużo pytań, oferując niewiele odpowiedzi, niektóre tylko sugerując. I tu pojawia się pytanie, dlaczego więc ocena nie jest wysoka? Z prostej przyczyny, że elementy horroru jakie tu odnajdziemy w ogóle nie straszą, czasem sprawiają wrażenie dodanych na siłę, czasem są tak oczywiste, że aż banalne. „Trauma” sprawdza się rewelacyjnie jako dramat psychologiczny z domieszką grozy i widzom lubiącym pozastanawiać się nieco gorąco ten film polecam. Fanom pełnokrwistych horrorów równie gorąco odradzam.

Screeny

HO, TRAUMA HO, TRAUMA HO, TRAUMA HO, TRAUMA

Zaloguj się aby móc oddać swój głos na film.
Plusy:

+ kreacje aktorskie
+ wykonanie
+ wielowątkowy scenariusz
+ multum możliwości interpretacyjnych

Minusy:

- więcej tu dramatu psychologicznego niż horroru
- wymagający i momentami trudny w odbiorze
- zmusza do myślenia, ale nie straszy

Horror Online 2003-2015 wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie fragmentów lub całości opracowań, wykorzystywanie ich w publikacjach bez zgody twórców strony ZABRONIONE!!!

- - - -