Top

Menu Zaloguj się (dla użytkowników forum)Poster:SHINING, THE

SHINING, THE

Lśnienie

Rok prod.:1980
Reżyser:Stanley Kubrick
Kraj prod.:
Obsada:Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers
Autor recenzji:
Ocena autora:10
Ocena użytkowników:8.29
Głosów:321
Inne oceny redakcji:
Krzysztof Kołacki - 10
Drachu - 10
Kinson - 10
Aqueda - 10
GrzEGOrz - 9
Flaco - 9
BartX - 6
Molly - 10
Ash J. Williams - 10
Kamiko - 8
Skaraś - 10

- Hasła reklamowe: "Arcydzieło współczesnego horroru", "Horror doproadza go do szaleństwa",.

- Stanley Kubrick miał dziwny zwyczaj dzwonienia do Stephena Kinga o 3.00 nad ranem i zadawania mu dziwnych pytań w stylu " Czy wierzysz w Boga ? ".

- Słynna kwestia " Here's Johnny " została wymyślona przez Jacka Nicholsona na poczekaniu.

- Stanley Kubrick był bardzo wymagającym reżyserem i nieraz żądał powtarzania w kółko wielu scen ( rekord to 127 ujęć podczas jednej z scen z Shelley Duvall ), przez co Jack Nicholson już nigdy więcej nie chciał z nim pracować.

- Reżyser by wprawić aktorów w dziwne samopoczucie, kazał im oglądać film " Eraserhead ".

- Film który oglądają w poniedziałek Wendy i Danny to " Summer of '42 "

- Młodziutki Danny Lloyd nie wiedział że gra w horrorze, aż do czasu ukazania się filmu

- Drzwi w które Jack wali siekierą zostały tak zrobione żeby można było je łatwo rozwalić. Jednak Jack Nicholson który kiedyś pracował w straży jako ochotnik zniszczył je bez problemu, więc ekipa musiał zrobić kolejne drzwi tym razem mocniejsze.

- W trakcie kręcenia było tyle zmian w scenariuszu, że Jack Nicholson w ogóle ich nie czytał. Czytał tylko te kwestie które miał wypowiedzieć.

- Zdanie " All work and no play makes Jack a dull boy " było napisane na wielu kartkach przez samego Stanleya Kubricka.

- Scena, w której krew wylewa się z windy była kręcona aż rok, gdyż Kubrick przy praktycznie każdym ujęciu tej sceny powtarzał " To nie wygląda jak krew ".

- Shelley Duvall musiała tyle razy powtarzać sceny, w których płacze, że cały czas miała przy sobie butelkę wody – by móc „produkować” łzy.

- W scenie, kiedy Duvall ucieka z swoim filmowym synem, Dannym, trzyma – na wyraźne żądanie reżysera – prawdziwy nóż (choć prosiła o sztuczny)

- Obsesyjnie wypisywane przez Jacka Torrance zdanie „All work and no play makes Jack a dull boy„ miało kilka wersji, w zależności od kraju wyświetlającego film. Na przykład we Włoszech widzowie mogli przeczytać kilkaset razy napisane powiedzenie: "Kto rano wstaje, temu Pan Bóg daje", w Niemczech: "Nie odkładaj na jutro tego, co możesz zrobić dzisiaj", a Hiszpanie coś w rodzaju: "Nie chwal dnia przed zachodem słońca”,

- Kubrick zamierzał nakręcić scenę śmierci Hallorana aż 70 razy, ale Jack Nicholson wyperswadował ten pomysł wybitnemu reżyserowi, tłumacząc, że 70-letni - wówczas - Scatman Crothers nie powinien grać tej sceny więcej niż 40 razy,

- Scatman Crothers, który zagrał obok Nicholsona także w "Locie nad kukułczym gniazdem", powtarzał ujęcie 'lśnienia' w swojej sypialni, aż 120 razy.

- W ujęciu Jacka, próbującego ubłagać Wendy o otworzenie drzwi spiżarni, sfilmowanym z „żabiej perspektyw”, na podłodze, pod Jackiem Nicholsonem, obok operatora kamery – leżał sam Kubrick czuwając nad jego przebiegiem.

- Stanley Kubrick został za "Lśnienie" nominowany do Złotej Maliny za najgorszą reżyserię, a Shelley Duvall za najgorszą rolę kobiecą

- Występ Danny`ego Lloyda, odtwarzającego postać Danny`ego, był pierwszym i ostatnim (jak do tej pory) w życiu przed kamera. Obecnie jest nauczycielem w stanie Illinois w USA i w żaden sposób nie jest związany ze światem filmu

- Wnętrze hotelu "Overlook" zbudowane zostało od podstaw w hali zdjęciowej EMI-Elstree Studios, w którym wcześniej realizowano „2001. Odyseję kosmiczną” i „Gwiezdne wojny”. Natomiast niektóre dekoracje z "Lśnienia", po przemontowaniu, znakomicie służyły na planie "Poszukiwaczy zaginionej Arki" Stevena Spielberga,

- Budżet „Lśnienia” wyniósł 18 mln dolarów, zaś mini-serialu wyprodukowanego przez Warner Bross w 1997r. - o 7 mln dolarów więcej.

- W scenie, w sypialni, gdy Wendy przynosi Jackowi śniadanie, ma on na sobie koszulkę z napisem "Stovington". Stovington to nazwa szkoły, w której nauczycielem był... książkowy Jack.

- Stephen King widział w roli Jacka Torrance Martina Sheena albo Mike`a Morriaty`ego

- Dzielo Kubricka uważa się za pierwszy film w historii kina niemal w całości nakręcony przy użyciu Steadicamu – specjalnej ruchomej kamery noszonej przez jej operatora. Zadanie to w filmie Kubricka powierzono Garrettowi Brown`owi, którego nagrodzono Nagrodą Akademii Nauki I Techniki w 1978r.

- Pierwotnie "Lśnienie" Kubricka kończyło się sceną w szpitalu, w którym Wendy dochodziła do siebie, a Danny otrzymywał od dyrektora Ullmana... piłkę, która przytoczyła się do Danny'ego po podłodze w jednej ze scen filmu. Kubrick zmienił zakończenie na powszechnie znane na kilka dni przed premierą filmu.

- Umiejscowiony w Górach Hood, w stanie Oregon, autentyczny hotel "The Timberline Lodge" zagrał w "Lśnieniu" rolę zewnętrznej fasady Hotelu "Overlook

- Właściciele hotelu "The Timberline Lodge", zażądali od Kubricka zmiany książkowego numeru nawiedzonego pokoju 217, na 237. Pokój o numerze 217 faktycznie istniał w hotelu i właściciele obawiali się, że przez tę specyficzną, filmową reklamę, nikt nie będzie chciał go wynająć

- Zakrwawionego gościa hotelu, który na końcu filmu, wznosi toast mówiąc: "Great party, isn't it?", zagrał Norman Gay, członek ekipy filmowej, który zmontował "Lśnienie".

- Rolę Danny'ego miał pierwotnie zagrać Cary Guffey - chłopczyk biegnący za 'lodami' w "Bliskich spotkaniach III-go stopnia" Stevena Spielberga .

- W jednej ze scen serialu "BUFFY", Xander bawi się lalką brzuchomówcy i udając głos Danny'ego mówi: "Redrum" (trzykrotnie), przyprawiając obecne w tym samym pomieszczeniu dziewczyny (Buffy i Willow) o ciarki. Pomysł, żeby zacytować film Kubricka, wyszedł od Nicholasa Brendona (który w serialu gra rolę Xandera), kwestii tej nie bylo w scenariuszu.

- Stanley Kubrick kręcił "Lśnienie" chronologicznie, scena po scenie zgodnie ze scenariuszem. Zajęło mu to przeszło rok czasu: od maja 1979r. do kwietnia 1980r.

- "Lśnienie" znajduje się wśród 100 najlepszych filmów wszech czasów, w nieustającym głosowaniu na IMDb.

Recenzja:

Przeczytaj recenzję filmu

Na forum:

Podyskutuj o filmie tutaj:
Forum HO

DVD:

Zobacz recenzję wydania DVD